Türkiye’nin kararı İsrail’i köşeye sıkıştırdı! Boş dönüyor, iğne bile alamayacaklar

İsrail deniz lojistik şirketi Zimline’a ait Marla Tiger gemisi, Marmara’da yanaşacak liman bulamadı ve Gemlik Limanı açıklarına demirlemek zorunda kaldı.

Maliyetler artıyor: Türkiye’ye bağımlı olduğu ürün gruplarının ihracatının yasaklanmasıyla birlikte İsrail’de maliyetler yüzde 30-40 artıyor. İsrail, yeni kararla birlikte Türkiye’den iğne dahi alamayacak.

Ticaret Bakanlığı’nın İsrail ile ticareti durdurma kararı, Türkiye limanlarından İsrail’e yönelik gemi trafiğini durdurdu. Birçok limanda yüklenmiş gemilerin yükleri boşaltıldı ve İsrail’den yola çıkan gemilere Türkiye limanlarında yanaşma izni verilmedi. Özellikle 30 Nisan 2023 tarihinde Hayfa Limanı’ndan çıkıp İstanbul Ambarlı Limanı’na gelen ABD bandralı konteyner gemisi ‘RMS TEAM’ gibi ticari gemilerin yükleri boşaltıldı ve İsrail’e taşıma yapmalarına izin verilmedi.

Türkiye’nin aldığı bu karar, İsrail’e yapılan ticareti önemli ölçüde etkiliyor. İhracat ve ithalat alanlarında büyük kısıtlamalar yaşanıyor. Özellikle İsrail’in Türkiye’ye bağımlılığı nedeniyle bazı ürünlerde tamamen tedarik sorunları yaşanıyor ve maliyetler artıyor. İsrail, Türkiye’den alışveriş yapmakta büyük zorluklar yaşamaktadır.

Türkiye İsrail ile ticarette fazla veren konumunda. 2023’te İsrail’den 1 milyar 641 milyon dolarlık ithalat yapan Türkiye, buna karşın bu ülkeye 5 milyar 422 milyon dolarlık ihracat yapmıştır. İthalatın yaklaşık dört katı kadar ihracat yapan Türkiye’nin, ticari ilişkileri tamamen durdurma kararı, İsrail’in Gazze’deki olayları sürdürmesine karşı güçlü bir tepkidir.

İş dünyası, Türkiye’nin aldığı bu adımın İsrail’in Filistin’e yönelik politikalarına karşı önemli bir mesaj olduğunu ve insani bir kazanım olduğunu belirtmektedir. Ticaretin durdurulması, İsrail’in eylemlerine karşı barışçıl bir tepki olarak değerlendirilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir