Akşener Hatay’da: İnsanlar şehirlerine dönmek istiyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Maraş merkezli depremlerin yıkıma neden olduğu Hatay’a gitti.

İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulunan Akşener, “Bir söz vermiştim Hatay’a geldikten sonra, ‘Aralıklı olarak buraya geleceğim ve son durumları görüp kamuoyuna aktaracağım’ diye. Bugün Hatay’dayız, yarın Kahramanmaraş’a, ondan sonra Adıyaman’a ve diğer şehirlere gideceğiz” dedi.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkan şöyle:

ASIL BEKA SORUNU İŞ BİLMEMEKTEN KAYNAKLANAN HATALAR: Belediye başkanlarımızın söyledikleri epeyce bir mesafe alındığını gösteriyor. Bu içimize su serpti, bu işin iyi tarafı. Bu deprem bize gösterdi ki asıl Türkiye’nin bekasıyla ilgili sorunlarımız iş bilmemekte kaynaklanan hatalar sonucunda ortaya çıkan acılar. İktidar eliyle bu ucube sistemin getirdiği bir ucube sonuç olarak asrın felaketine dönüşmüştür. Afet Allah’tan gelmektedir, doğru ama tedbir almak iktidardadır. Bu tedbirlerin olmaması, beceriksizliğin tavan yapması, devletin bürokratı olması gerekenlerin iktidarın il başkanı gibi çalışmaya zorlanmalarıyla bu deprem sonrasında yaşananların tamamen bir beceriksizlik ürünü olarak ortaya çıktı. İstanbul depremini aynı beceriksizlikler karşılar ve yönetirsek Türkiye’nin beka sorunu tavan yapar. Tedbir alınması lazım.

DERS ÇIKARIRSAK BU ÜLKE HER TÜRLÜ PROBLEMİNİ ÇÖZER: Sayın Erdoğan’ın bu ülkenin cumhurbaşkanı olarak o sabah en geç 8’de bütün partilerin genel başkanlarını örneğin Çankaya’da toplayıp fikirlerimizden faydalanıp aynı zamanda desteğimizi alması gerekirdi. Bir araya gelseydik, bütün imkanlarımızı bir araya getirseydik bu deprem nasıl yönetilirdi, Çok daha hızlı dertlerin çözümü nasıl sağlanabilirdi? Deprem esnasında biz rakip değiliz. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Bu millet bütün bu kutuplaştırma çabalarının hiç bir işe yaramadığını, darda kalındığı zaman gücünü, imkanını birleştirdiğini gösterdi. Bundan ders çıkardığımız takdirde bu ülke her türlü problemini çözer.

BİR SİSTEM KURDUNUZ HAYATA GEÇİREMEDİNİZ: AFAD önemli bir kurum ama ben İçişleri Bakanlığı görevinden geliyorum. Bir de Sivil Savunma Genel Müdürlüğü vardı, 2009’da değiştirildi. 7 bin civarında devlet memuru vardı. Her birinin eğittiği sivillerden oluşan 35 bin kişi vardı. İster sel, ister deprem, ister yangın olsun, kimisi tornacı, kimisi doktor, kimisi pilot, kimisi bir başka meslekte çalışan eğitilmiş sivillerden oluşan, devletin maaş ödemediği hazır insanlar vardı. Onu geliştirip AFAD’ı kurabilirdiniz. Ama bambaşka bir sistem içerisinde kurdunuz, hayata geçiremediniz.

TEK BAŞINIZA YAPAMAZSINIZ: Çocukların, kadınların talep ettiği bir şey var, Hatay’a geri dönmek istiyorlar. Onun için de bir barınma alanına ihtiyaçları var. Sabit evden bahsetmiyorum, hiç değilse prefabrik eve ihtiyaçları var. Bunun planlanması lazım. Bunu tek başına siz yapamazsınız, yetmez. 14’ünde seçim var, seçime yönelik yine aynı aymazlıklar, kurnazlıklar yapıldığı takdirde buralara yazık olur. İnşallah 14 Mayıs seçiminden sonra Allah bize nasip edecek ve bu yıkımın tez elden ayağa kaldırılması için gereken her şey yerine getirilecek. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*